Obuke

Naše obuke

Nudimo više od 24 obuke sa našim stručnim timom, pružajući praktično usavršavanje i sertifikate priznate širom sveta. Pridružite se našim obukama i unapredite svoje veštine

Osnove elektrike

Trajanje: 3 radna dana
Cena: 400 €
Noćenje: 35 € (sa doručkom)

* U cenu su uključeni ručak i prateća literatura.
** Trenutno ne postoji termin za ovu obuku. Ukoliko želite da je pohađate, prijavite se kako bismo u skoroj budućnosti mogli da organizujemo termine.
Zainteresovan sam

Šta ćete naučiti?

Da li znate da prepoznate, koristeći električnu šemu komponenti njihove signale i da zaključite šta i kako treba meriti da bi se izvršila potrebna dijagnostika? Da li znate kako da merite i dijagnostikujete PWM signal?

Zašto je ovo važno?

Na savremenim vozilima je postalo nemoguće odraditi dijagnostiku ili defektažu bilo kog sistema, komponente ili elementa bez dobrog poznavanja auto-elektrike. Praktično svi sistemi na vozilu su upravljani, kontrolisani i/ili nadgledani električnim i elektronskim komponentama, tako da ispravan proces dijagnostike kvarova mora započeti analiziranjem sistema, nalaženjem i tumačenjem električnih šema, a zatim i merenjem električnih veličina.

Kako će ovo predavanje poboljšati vaš rad?

Nakon obuke, očekuje se da će učesnici biti u stanju da samostalno izvrše potrebna merenja korišćenjem različitih mernih uređaja, da čitaju i razumeju električne šeme kao i da uz analitički pristup reše većinu električnih problema na vozilu.

Sadržaj obuke

Obuka Osnove elektrike je koncipirana tako da i početnicima i iskusnijim serviserima pruži praktična znanja koja su potrebna za uspešnu dijagnostiku i defektažu elektronskih sistema, kao i sistema koji su zavisni od drugih električnih i elektronskih elemenata. Bez obzira za koje sisteme je serviser zadužen ili specijalizovan, poznavanje auto elektrike je osnova za svaku ozbiljniju defektažu i dijagnostiku.

Teorijski deo (30%)

– Osnovne električne veličine;
– Merenje, napona, otpora i struje;
– Veze u strujnom kolu, Ohmov zakon, izračunavanje i merenje snage uređaja;
– Pravilno korišćenje raznih mernih uređaja (unimer, probna lampica, osciloskop…)
– Redna, paralelna i kombinovana, električna kola;
– Uloga i fizički princip rada komponenti u strujnom kolu;
– Poznavanje i dijagnostika različitih električnih/elektronskih komponenti;

Praktični deo (70%)

– Karakteristična električna kola za razne komponente i sisteme na vozilu kao što su pogon ventilatora, zadnja svetlosna grupa, starter, sirena, žmigavci, sl;
– Konstrukcija strujnih kola, merenja i traženje grešaka (dijagnostika);
– Potenciometri, diode, releji, prekidači, otpornici i sl. zadaci i dijagnostika;
– Analogni, digitalni, PWM i Duty Cycle signali;
– Dijagnostika različitih električnih komponenti pomoću električnih merenja;
– Pronalaženje, čitanje i tumačenje električnih šema;
– Pravilna upotreba električnih šema i njihovo korišćenje u dijagnostičkoj proceduri;